X

We detected that you log in from the United States, do you want to visit our US website?  Click here Browse region

Select a brand

Transformacja cyfrowa handlu przyspiesza dzięki nowej platformie AXIUM

Ingenico marka Worldline, uruchomiło platformę POS AXIUM. Jest to najnowsze rozwiązanie marki, doświadczonego i zaufanego partnera usług bezgotówkowych. Platforma może być wykorzystywana przez każdego uczestnika systemu płatności – od banków po sprzedawców.

Granice pomiędzy sferą online, a handlem stacjonarnym coraz częściej się zacierają. Twórcy platformy AXIUM, zaprojektowali ją tak, aby nie tylko maksymalizowała obecny potencjał e-commerce, lecz również wspierała jego rozwój w przyszłości. Stanowi ona podstawę do tworzenia wyjątkowych doświadczeń dla konsumentów oraz łatwej integracji aplikacji komercyjnych z metodami płatności. W połączeniu z innowacyjnymi, bezpiecznymi terminalami POS opartymi na systemie Android, ekosystem AXIUM zapewnia intuicyjny, najlepszy w swojej klasie dostęp do szerokiej oferty usług płatniczych i biznesowych – zarówno online, jak i stacjonarnie.

Podstawą platformy AXIUM jest filozofia enablement – dostarczania możliwości. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla wszystkich uczestników systemu płatności: banków, dostawców oprogramowania, deweloperów aplikacji, sprzedawców czy kupujących. Platforma łatwo i sprawnie dostarcza nowe doświadczenia dla konsumentów. Zaprojektowano trzy nowe modele terminali DX8000, EX8000 oraz EX6000, które zostały zbudowane w taki sposób, aby sprawdziły się w nawet najbardziej wymagających sytuacjach w sklepach stacjonarnych. W urządzeniach został wykorzystany system Android 10, co w połączeniu z dużym, dotykowym ekranem umożliwia korzystanie z prostych API – dzięki czemu klienci i sprzedawcy mogą korzystać z aplikacji wspomagających płatności. Wszystkie trzy modele są wyposażone w proste i intuicyjne interfejsy, spełniające zapotrzebowania obsługi mobilnej i stacjonarnej.

Architektura oprogramowania AXIUM i globalne API umożliwiają rozwój nowych aplikacji płatniczych szybciej niż kiedykolwiek. Dzięki doświadczeniu Ingenico w zarządzaniu siecią bezpiecznych terminali, a także obecności na globalnym rynku płatności, klienci mogą teraz korzystać z Centrum Kompetencyjnego Android. Obejmuje ono ponad 350 ekspertów na całym świecie oferujących profesjonalne porady dotyczące spełnienia lokalnych i międzynarodowych standardów płatności.

– Platforma AXIUM to prawdziwy game changer w naszym ekosystemie – mówi Michel Léger z EVP Global Solutions Development, TSS Worldline – Połączyliśmy nasze globalne doświadczenie w dziedzinie płatności z najnowocześniejszą technologią. Dzięki temu zainteresowane podmioty nie tylko mają możliwość tworzenia doświadczeń konsumenckich, których oczekuje się w nowym świecie
e-handlu, ale i łatwego skalowania ich w dowolnym kierunku działalności. Jesteśmy dumni, że możemy przyczyniać się do powstawania narzędzi kształtujących przyszłość rynku płatności.

  • Hélène Carlander

    Global Press Officer

  • (T): +33 7 72 25 96 04

    Email: [email protected]