X

We detected that you log in from the United States, do you want to visit our US website?  Click here Browse region

Select a brand

Gotowi na ponowne otwarcie?

Przegląd terminali płatności sposobem na szybki, płynny powrót do działania

Po wielu miesiącach ciągłej walki z pandemią, sprzedawcy, restauratorzy i inni dostawcy usług przygotowują się do ponownego otwarcia. Stopniowo są odmrażane biznesy, m.in. z branży hotelowej czy detalicznej, które wcześniej były często zamknięte przez wiele miesięcy.

Poza niezbędnymi działaniami, mającymi na celu dostosowanie działania biznesu do lokalnych obostrzeń, przy ponownym otwarciu należy także dokonać przeglądu terminali POS. Wiele z tych urządzeń mogło nie być używanych przez wiele miesięcy, niektóre mogły być wyłączone z użytku nawet od czasu pierwszego lockdownu.

Zamrożenie gospodarki wiązało się często z wyłączaniem terminali POS. Tak jak w przypadku innych urządzeń elektronicznych, terminale płatnicze również przeznaczone są do ciągłego działania. W przypadku dłuższej przerwy bądź odłączenia od bazowej stacji ładowania, przy ponownym uruchomieniu pojawić się mogą problemy.

Aby temu zapobiec, Ingenico rekomenduje detalistom, dostawcom usług oraz innym sprzedawcom próbne uruchomienie terminali i wykonanie testowej operacji na kilka dni przed planowanym ponownym otwarciem lokalu. Aby przygotować urządzenie do działania, należy:

  1. Sprawdzić poprawne podłączenie kabli i komunikację terminala.
  2. Sprawdzić baterię, w tym poziom naładowania oraz jej stan.
  3. Skontrolować stan drukarki oraz rolki papieru.
  4. Wykonać próbną transakcję na urządzeniu (wystarczy nawet 1 PLN). Transakcję można następnie usunąć.

Jeżeli jesteś właścicielem przenośnego terminala, koniecznie sprawdź poziom baterii, by ocenić, czy nie należy jej doładować. Jeśli nie jest ona naładowana, a terminal nie odpowiada, należy:

  • Umieścić przenośny terminal w stacji ładowania,
  • Pozostawić na 10 minut,
  • Po tym czasie na wyświetlaczu powinnien pojawić się komunikat „Powering up”.

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej pomocy specjalistów lub wsparcia technicznego w związku z urządzeniami Ingenico, zalecamy kontakt z helpdeskiem Twojego najbliższego dostawcy terminali. Uzyskasz tam pomoc w zakresie m.in. utrzymania oraz naprawy urządzenia.

Czyszczenie terminala

Utrzymanie terminali w czystości jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek, aby chronić zarówno klientów, jak i pracowników. Terminale są często dotykane przez wiele różnych osób, dlatego Ingenico opracowało instrukcje, które pomogą utrzymać je w odpowiednim stanie bez uszkadzania urządzenia. Instrukcje te zgodne są z oficjalnymi zaleceniami PCI na temat używania nakładek na terminale bezdotykowe w czasie pandemii Covid-19.

W związku z nowymi zalecaniami  dotyczącymi zasad ochrony zdrowia, Ingenico promuje szczególnie płatności zbliżeniowe jako preferowaną formę transakcji. Umożliwiają one nie tylko ograniczenie kontaktu fizycznego z urządzeniem, lecz również szybką i bezpieczną obsługę płatności, dostosowaną do lokalnych obostrzeń wynikających z liczby osób w sklepach.

Ingenico dokłada starań, by w tym trudnym czasie wspierać ciągłość działania terminali swoich klientów, a cały zespół ukierunkowany jest na wsparcie firm podczas ponownego otwierania działalności. Życzymy wszystkim, którzy korzystają z naszych usług, bezpiecznego i skutecznego powrotu do normalnego funkcjonowania.