X

We detected that you log in from the United States, do you want to visit our US website?  Click here Browse region

Select a brand

Contactless 2021: Droga Węgier do płatności bezgotówkowych

Digitalizacja płatności przyspieszyła w stronę transakcji bezgotówkowych. Nawet przed wybuchem pandemii koronawirusa liczba płatności zbliżeniowych rosła, ułatwiając państwom przejście w tryb w pełni bezgotówkowy. Taka wizja nie jest aż tak odległa jak się wydaje, Szwecja bowiem jest prawie gotowa na rezygnację z płatności gotówkowych już w 2023 roku.

Chociaż tempo, w jakim kraje przechodzą w tryb bezgotówkowy jest różne, to cel jest wspólny. Eksperci PwC przewidują, że globalne wolumeny płatności bezgotówkowych wzrosną o ponad 80% od 2020 do 2025 roku, z około 1 biliona transakcji do prawie 1,9 biliona i prawie trzykrotnie do 2030 roku[1].

Pokażemy jak rozwijał się rynek płatności bezstykowych na przykładzie Węgier.

Rozpowszechnienie, przyspieszenie i zasady polityki publicznej

Ta wygodna i bezpieczna zbliżeniowych technologia jest obecna na Węgrzech od 2008 roku, a jej niezwykle szybka transmisja wiąże się nie tylko z rozpowszechnieniem kart bezstykowe, ale również ze wzrostem liczby terminali płatniczych potrzebnych do ich użycia. Od samego początku, wskaźnik adaptacji był imponujący, 183 tys. zbliżeniowych transakcji przez pierwsze sześć miesięcy 2012 roku, które wzrosły do 1,1 miliona w drugiej połowie roku[1].

Kluczową rolę do odegrania miały też działania polityki publicznej dotyczące instalacji w punktach sprzedaży (POS-point of sale), w szczególności rządowy program pilotażowy wdrażania POS w 2013 roku. Dzięki temu sieć akceptacji kart rosła w przyspieszonym tempie, od 70 tys. punktów sprzedaży detalicznej akceptujących płatności kartą w 2012 r. do prawie 114 tys. w 2019 r[2]. Podobne tendencje można zaobserwować w wartościach dokonywanych płatności; w 2012 r. zbliżeniowo wydano 4,5 mld HUF, w 2020 r. kwota ta była bliska 5600 mld HUF.

W dzisiejszych czasach, trudno jest wyobrazić sobie sprzedawcę na Węgrzech, który nie ma odpowiednich narzędzi do przyjmowania płatności bezkontaktowych. Stale rewolucjonizują one technologię akceptowalności kart, radykalnie zmieniając nawyki zakupowe konsumentów.

Do końca 2020 r. w sieci akceptacji kart płatniczych węgierskich dostawców usług płatniczych znajdowało się 203 000 terminali POS w 123 000 fizycznych punktach handlowych. Narodowy Bank Węgier oszacował, że ponad 98% tych urządzeń daje możliwość wykonania płatności bezstykowych. Tylko 6 na 100 płatności kartą w 2020 roku były wykonane za pomocą zeskanowania chipa lub paska magnetycznego umieszczonego na karcie:

POS płatności terminalowe – Węgry, Bezkontaktowe vs kontaktowe płatności

[Grafika: POS płatności terminalowe – Węgry, Bezkontaktowe vs kontaktowe płatności

Źródło: Narodowy Bank Węgier, Raport Systemów Płatności 2020]

Wpływ Covid-19 na adaptację płatności zbliżeniowych

Pandemia przyspieszyła zmianę w nawykach związanych z płatnościami na całym świecie, i jak w wielu innych krajach, rząd Węgier skupił się kwestią szybkiego zwiększenia płatności bez użycia gotówki oraz zmniejszenia fizycznego kontaktu w punktach sprzedaży.

W 2020 roku, limit dla płatności bez użycia kodu PIN wzrósł z 5,000 HUF do 15,000 HUF (ok. 42 EUR). Wraz ze wzrostem użycia przez konsumentów usług zbliżeniowych, wzrosła również liczba terminali POS, przy czym tylko w ostatnim kwartale 2020 był to wzrost o 7 procent[1].

Obrazuje to częściowo reakcję przedsiębiorców na zmianę nawyków płatniczych konsumentów. Pokazuje to jednak również wpływ dalszych zmian legislacyjnych, które od 1 stycznia 2021 r. zobowiązały akceptantów korzystających z kas internetowych do oferowania swoim klientom wszelkiego rodzaju bezgotówkowych opcji płatności. Ten wymóg dostarczenia terminala POS i innych powiązanych technologii, takich jak kody QR i przewodowe przelewy bankowe, napędzał wzrost płatności cyfrowych, na który wielu sprzedawców przygotowywało się pod koniec 2020 roku.

Gdy pomyślimy o niskim poziomie transakcji zbliżeniowych w 2012 r. (1,3 mln) i zastanowimy się, gdzie obecnie znajdują się Węgry, można przypuszczać, że rozpoczęcie od mniej rozwiniętego rynku (niższy wskaźnik posiadania i użytkowania kart) ułatwiło przejście na technologię bezstykową. Bez względu na punktu widzenia, jasne jest, że ta technologia była katalizatorem ogromnej zmiany.

Jak wygląda przyszłość płatności zbliżeniowych na Węgrzech?

Teraz, gdy wymiana infrastruktury terminali handlowych na Węgrzech jest prawie zakończona, najważniejszym zadaniem dla handlowców będzie zapewnienie bezpieczeństwa płatności i rozszerzenie transakcji bezgotówkowych na inne obszary, takie jak płatności samoobsługowe.

Wzrost wykorzystania płatności kartą na Węgrzech jest spodziewany przy szczególnej popularności tej metody płatniczej. Przewiduje się również wzrost wykorzystania smartfonów z funkcją NFC (Near Field Communications) dla istniejącej infrastruktury terminali płatniczych, wraz z innymi alternatywnymi opcjami płatności.

Jednak na razie karty bezstykowe pozostają popularną metodą wyboru dla Węgrów, zapewniając bezpieczeństwo płatności oraz wygodę.


[1] https://www.pwc.com/gx/en/industries/financial-services/publications/financial-services-in-2025/payments-in-2025.html

[2] https://www.mnb.hu/statisztika/statisztikai-adatok-informaciok/adatok-idosorok/xiv-penzforgalmi-adatok

[3] https://link.springer.com/article/10.1057/s41261-021-00152-6

[4] https://www.mnb.hu/letoltes/penzforgalmi-tablakeszlet-tajekoztato-20210316-en.pdf

András Bakonyi, Dyrektor Sprzedaży, Terminali, Rozwiązania i Usługi, Ingenico Węgry, marka Wordline

András Bakonyi jest ekonomistą z 17-letnim doświadczeniem w instytucjach finansowych, specjalizujących się w płatnościach kartą I bankowością digitalową. Dołączył do Ingenico w 2020 roku jako Dyrektor Sprzedaży na Węgrzech. Wcześniej, był on odpowiedzialny za akceptację kart w 11 krajach w wiedeńskiej centrali Raiffeisen Bank oraz zajmował czołowe stanowiska w firmach, włączając Cetelem Bank i American Express.

--------------------------------------------------

Jeżeli spodobał Ci się ten artykuł, możesz być zainteresowany również funkcjami Contactless 2021 na polskim rynku:
Contactless 2021 W jaki sposób konsumenci przenoszą się ze świata tradycyjnego w cyfrowy?